1 Fazlı Motorlar

1 Fazlı asenkron motorların yapısı 3 fazlı asenkron motorlarda olduğu gibi stator ve rotor olmak üzere iki temel bileşenden oluşur. Stator motorun sabit parçasını oluşturur. Statorda stator çekirdeği ve alan sargıları bulunur. 1 fazlı asenkron motorların statorlarında genellikle ana ve yardımcı sargı olmak üzere 2 sargı bulunur. Rotor ise motorun dönen parçasıdır. Bilezikli asenkron motorların rotorlarında sargı, sincap kafesli asenkron motorların rotorunda ise kısa devre edilmiş baralar bulunur. Volt Motor endüstriyel asenkron motor ürün gamı da sincap kafesli asenkron motorlarda oluşmaktadır.

MOTOR

1 Fazlı Asenkron Motor Tipleri;

  • Daimi Devre Kondansatörlü Motorlar : Bu motorlarda sadece daimi devre kondansatörü bulunmaktadır. Daimi devre kondansatör motorun hem kalkışında hem de çalışmasında devrededir,
  • Kalkış ve Daimi Devre Kondansatörlü Motorlar : Bu motorlarda daimi devre kondansatöre ilave olarak kalkış kondansatörü de bulunur. Kalkış kondansatörü sadece kalkış anında devrede olup motor yol aldıktan sonra merkezkaç anahtarı tarafından devreden çıkartılır. Daimi devre kondansatör ise motorun hem kalkışında hem de çalışmasında devrededir.

Kullanım Olanakları

  • Doğrudan şebekeden yol verilerek (DOL) kullanılabilir,
  • Standart motorlar sadece 50Hz ya da sadece 60Hz şebekelerde kullanılabilir,
  • Standart motorlar 220 V konut şebekelerinden beslenerek çalıştırılabilir.
Redüktör